Základy kybernetické hygieny mají zásadní význam i po návratu domů, zejména pokud jste navštívili země s agresivní politikou sběru dat.
Doporučení z hlediska kybernetické bezpečnosti po návratu ze zahraničí:
- Změním si všechna hesla: po návratu doporučujeme změnit hesla ke všem účtům, které jste v zahraničí použili. Zabráníte tak případné možnosti zneužití vašich přihlašovacích údajů, které vám někdo v průběhu cesty mohl kompromitovat.
- Zkontroluji si výpisy z bankovních účtů: abych měl/a jistotu, že všechny transakce proběhly z mé strany. To stejné platí pro návraty ze služebních cest. Kromě účtů doporučujeme zkontrolovat i zařízení. Pokud najdete jakékoliv náznaky neoprávněného přístupu, podezřelých změn nebo aktivit, okamžitě to nahlaste svému oddělení IT nebo kybernetické bezpečnosti.
- Nepoužívám dočasná zařízení v domácí síti: pokud jste si na cestu pořídili čistá služební zařízení, rozhodně je po svém návratu nepřipojujte do své domácí nebo pracovní sítě. Co nejdříve jej vraťte, aby vaši kolegové z IT mohli před obnovením síťového připojení provést jejich důkladnou kontrolu.
- Odstraním všechny aplikace, které jsem si v zahraničí nainstaloval/a: tím zajistím, že o mně nebudou zbytečně shromažďovat další data.
- Projedu si zařízení antivirem: abych měl/a co největší jistotu, že neobsahuje žádný skrytý vir nebo neznámý software.
Kromě provedení všech nezbytných kroků uvedených výše buďte po návratu obezřetní ještě k jedné věci – pokud jste přijeli z autoritářských zemí, mohou vás kontaktovat potenciálně rizikové osoby. Mohou vás oslovit ve snaze získat další osobní nebo citlivé informace a přitom se vydávat za někoho, komu důvěřujete.
Tato opatření sice nejsou stoprocentně spolehlivá proti všem potenciálním kybernetickým hrozbám, přesto mohou výrazně posílit vaši digitální bezpečnost. Mnohé z těchto kroků jsou rychlé a nenákladné a mohou výrazně snížit možnost osobních a/nebo firemních finančních ztrát i krádeží nebo poškození dat a zařízení.