Kyberprůvodce cestováním I. PŘED CESTOU

Než se letos vydáte na dovolenou nebo další pracovní cestu, podívejte se, jak se co nejlépe ochránit před krádeží svých účtů na sociálních sítích nebo v horším případě citlivých firemních údajů. V prvním díle se podíváme na to, jak se co nejlépe zabezpečit před cestou, ve druhém během cesty a ve třetím po návratu zpátky domů.

Doporučení z hlediska kybernetické bezpečnosti před cestou do zahraničí:

  1. Sbalím si pouze nezbytně nutná zařízení: tzv. IoT (Internet of Things) zařízení jsou součástí našich každodenních životů. Může jít o herní konzole, chytré hodinky nebo kamery. Tato zařízení nám sice poskytují řadu vymožeností, ale často jim chybí jakékoliv bezpečnostní standardy a mohou mít daleko více zranitelností, než běžně používané mobily nebo počítače. Proto bychom si na cesty do zahraničí měli brát pouze nezbytná zařízení, abychom co nejvíce omezili potenciální kybernetické hrozby už během příprav na cestu.
  2. Zapnu si funkci „Najít“: nikdy nemůžeme vyloučit možnost toho, že nám naše chytré přístroje někdo ukradne nebo je někde zapomeneme. Proto bychom měli mít vždy zapnutou funkci Najít – obzvláště na cestách. Tato funkce umožňuje sledovat polohu zařízení a některé z nich dokonce umí na dálku smazat celý jeho obsah.
  3. Pořídím si jednorázový mobil a/nebo počítač: tento krok doporučujeme zejména pro zahraniční pracovní cesty. Nejlepší je si o čistá zařízení zažádat přímo ve firmě, v případě potřeby si je lze i zakoupit. Zařízení určená k dočasnému použití mohou minimalizovat kybernetická rizika zejména při cestách do autoritativnějších zemí. Zároveň doporučujeme mít tato zařízení hned dvě, pokud by se s jedním z nich něco stalo, jako důvěryhodnou zálohu. Pokud nemáte možnost odjet s čistým zařízením, doporučujeme všechna citlivá data a informace uložit na jiné místo a ze zařízení je smazat.
  4. Zřídím si nový dočasný e-mail: e-mailové účty, které běžně používáme, máme spojené se spoustou aplikací třetích stran, abychom se k nim mohli pohodlně přihlásit. Pro minimalizaci rizika kompromitace těchto účtů je lepší si na cesty vytvořit záložní dočasný e-mail. Nejenže zlepšíte zabezpečení svých dat, ale také snížíte množství nekonečných spamových e-mailů po návratu z cesty.
  5. Všechna svá zařízení aktualizuju: zase ty aktualizace! Nejnovější verze softwaru opravují známé chyby a vylepšují tak zabezpečení softwaru. Zároveň s tím doporučujeme zvážit použití antivirového softwaru pro ještě větší jistotu ochrany.
  6. Zkontroluju si zálohy: a to rovnou všechny – ať už v cloudu, nebo na paměťovém nosiči. Druhou zálohu mám vždy na bezpečném místě. Zálohy jsou zásadním proaktivním opatřením proti riziku poškození, krádeži nebo kompromitace, která může vést k zašifrování nebo zničení dat.
  7. Zapnu si vícefaktorovou autentizaci: na všech zařízeních, která si s sebou beru na cestu, a na všech účtech, které budu v zahraničí používat. Vícefaktorové ověření nám může pomoci v případě, že nám někdo prolomí heslo do účtu. Bez tohoto druhého ověření se do nich tak jednoduše nedostane.
  8. Nechlubím se na sociálních sítích: před cestou doporučujeme věnovat zvýšenou pozornost svým aktivitám na sociálních sítích. Čím více podrobností o své cestě prozradíte, tím více informací mohou (kyber)zločinci zneužít. Nejen za účelem online podvodů, ale také třeba vykradení vašeho domu.
  9. Informuji se: zjistěte si informace o Vaší cílové destinaci. Různé země o nás mohou shromažďovat různá data. V některých autoritářských zemích mohou tamní zpravodajské služby sbírat rozsáhlé množství osobních i firemních údajů o cestujících, nebo nás mohou přímo vyzvat k jejich vydání. Díky znalosti o těchto předpisech se předem dozvíme o možných rizicích a můžeme tak přijít na další nutná opatření ještě před odjezdem.
Přejít nahoru